Balustrada ochronna – którą kupić i zamontować?

Przez wieki powstawania oraz kształtowania się dogmatów architektonicznych powstało ciąg detali, jakich funkcja konstrukcyjna lub też użytkowa zrównoważona jest misją dekoracyjną. Są to na przykład wszystkie elementy dźwigające oraz wspierające, jak kolumny, filary czy konsole. Ich absolutnie ewidentne zadanie konstrukcyjne było od zawsze napełnione dobra estetyką, wpisaną w styl kompletnej budowli. Innym architektonicznym szczegółem o dwojakiej funkcji są balustrady. Ich funkcja praktyczna polega na chronieniu biegu schodów, balkonów, tarasów, mostów, nieraz dachów.

Balustrady lokuje się zazwyczaj na ich krawędzi. Na konstrukcję balustrady składają się pionowe słupki, napełnienie powierzchni miedzy słupkami oraz poręcz. Te trzy podstawowe składniki balustrady mogą być opracowane w najrozmaitszy sposób oraz wykonane z różnych materiałów. Właśnie sposób opracowania włącznie rodzajem materiału decyduje o stylistyce balustrady, stylu architektonicznym, do jakiego nawiązuje oraz lepszym lub ewentualnie gorszym wcieleniu tego detalu w całość budowli.

Każda reprezentacyjna budowla wyekwipowana jest w co bynajmniej jedną, okazałą klatkę schodową, jaka stanowi wizytówkę gospodarza dla wchodzących nią gości. Taka klatka schodowa ma prawo być też kontynuacją schodów zewnętrznych, stanowiących oś elewacji rezydencji. Rozwiązanie kompozycyjne ciągu komunikacyjnego dopełnione jest przez balustrady – przetestuj balustrady z drewna. Zamontowane na krawędzi stopni balustrady biegną po linii, którą wytycza bieg schodów – po linii prostej, po łuku lub też bardziej skomplikowanej krzywej.

Wysokość balustrady przy schodach wynosi w większości wypadków 1, 10 m. Słupki, bądź też pręty konstrukcyjne osadzone są co kilka stopni. Od góry umieszczona jest na nich poręcz. Poręcz wykonana być musi z materiału odpornego na ścieranie, gładkiego i przyjemnego w dotyku. W balustradach kamiennych, poręcz z reguły jest z tego samego rodzaju kamienia. Poręcze drewniane mogą stanowić wykończenie balustrad drewnianych lub też metalowych. W okazałych klatkach schodowych z kamiennymi stopniami wykorzystywane bywają balustrady mosiężne czy też żeliwne, w pewnych sytuacjach złocone.

Biznes

Dodaj komentarz