Bezpieczeństwo, komfort, design – warunki, które powinny spełniać schody

Obojętnie od tego, czy są zamontowane wewnątrz domu lub na zewnątrz, czy są ze stali, drzewa czy żelbetu schody w głównej mierze powinny być komfortowe oraz bezpieczne. Dopiero w drugiej kolejności należy patrzeć na ich urodę. Niewątpliwie schody powinny być dopasowane do otoczenia, jakkolwiek nie wolno iść na ustępstwa względem bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo schodów oznacza, że są one adekwatnie nachylone a stopnie mają właściwe wymiary oraz dobrane detale wykończenia. Schody muszą być właściwie wyprofilowane, pierwszorzędny kąt nachylenia schodów wynosi pomiędzy dwadzieścia cztery a trzydzieści stopni. Stopnie schodów powinno pokonywać się jednym krokiem, który u dorosły ma długość trochę ponad pół metra.

Adekwatnie wyprofilowane schody na zewnątrz muszą posiadać spadek trafny dla odprowadzenia wody, tak, żeby nie zalegała na stopniach ani na spocznikach. Okładzina na schodach nie może być nadmiernie śliska ani w żaden sposób utrudniać poruszania się po schodach. Chodzenie po schodach wymaga oraz tak nadzwyczaj gigantycznej energii (czternaście razy większej, aniżeli chodzenie po płaskim), nie wypada w związku z tym dokładać akcesoryjnych utrudnień. Każdy szczegół aranżacji wnętrza ma swoje znaczenie. Jednakowoż są takie szczegóły, jakie na wnętrzu ważą więcej aniżeli inne, czego przykładem są schody podkarpackie. Wykończenie schodów powinno być jak najlepiej dopasowane do charakteru pomieszczenia, w którym się znajdują. Adekwatnie użyty materiał może podkreślić klimat wnętrza albo nawet – jeśli takie będzie założenie – uczynić ze schodów najistotniejszą ozdobę.

Schody w mieszkaniu nieczęsto mają okładzinę kamienną, bowiem nadaje się ona głównie do niesłychanie przestronnych wnętrz. Ale jeżeli już stosuje się kamień, to raczej marmur, bazalt czy twardy piaskowiec niż granit (jest nazbyt chłodny). Schody obłożone kamieniem warto zaimpregnować. Podobnie zresztą, jak schody drewniane. Te, ze względu na kolosalną różnorodność gatunkową i kolorystyczną drewna i lekką konstrukcję są z przyjemnością są wykorzystywane w mieszkaniach wielopoziomowych i domach. Drewno może być użyte zarówno w wersji tradycyjnej jak oraz niezmiernie nowoczesnej. Jest przy tym bardzo trwałe, o ile jest właściwie pielęgnowane.

Budowcnitwo

Dodaj komentarz