Bezpieczna wspinaczka – kursy oraz sprzęt

Współczesna technologia wspinania wytwarzała się półtora wieku temu na ścianie najczęściej, nachylonych pod kątem 60- 70 stopni. Kłopot wejścia w górę po stromej skale ówcześni wspinacze rozwiązywali sposobem prostym oraz efektywnym, naśladując na ogół bezwiednie, wchodzenie po wspartej o ścianie drabinie. Ta naturalna technologia ruchu stała się następnie kanonem i żelazną zasadą edukowania wspinaczki. W klasycznym podręczniku alpinizmu można na przykład zobaczyć fotka francuskiego mistrza skały, jaki demonstruje godziwy sposób przejścia skalnej ścianki naturalnie na drabinie. Szło tutaj w owym czasie o to, żeby wspinacz transportował ciało wysiłkami mięśni nóg, przy minimalnym wkładzie pracy kończyn górnych i obręczy barkowej – przetestuj wspinaczka warszawa. Za perfekcyjna pozycję ciała w ścianie uznano normalną postawę stojącą a wartością techniki było tzw. spacerowanie po skale jak po chodniku. W współczesnych czasach wspinacze preferują ściany co najmie pionowe.

A wspinaczka stała się bardziej siłowa i żąda pokaźniejszych zdolności akrobatycznych. W klasycznym przechwycie, przemieszczanie kojarzyło się w zasadzie z zmiana położenia. Do podstawowych technik ruchu jesteśmy w stanie zaliczyć: chwyt, chwyt skalny, stopień. Chwyt jest to miejsce dotknięcia ścian ręką. Chwyt skalny jest ta odrobiną powierzchni ściany, która służy bądź może służyć jako miejsce podparcia dla dłoni wspinacza. Charakteryzują go cztery parametry: kształt, wielkość, nachylenie powierzchni pracującej, ustawienie. Wspinacz w większości wypadków łapie chwyt nad głową aby zrealizować tak zwane ściągniecie.

Niekiedy jednakże wygodniej bywa chwyt pchnąć, ustawiając rękę w pozycji wyporu czy też rozporu. Układ palców i dłonie na chwycie oraz kierunek ustawienia przedramienia względem przestrzeni ściany, pozwalają wyróżnić cztery podstawowe rodzaje sposobów chwytania: chwyt prosty, ścisk, klinowanie, chwyt pionowy. Metoda spożytkowania chwytu zależy od jego położenia względem ciała wspinacza oraz kierunku ustawienia i nachylenia powierzchni chwytu, innymi słowy w jakie ten pracuje. Stopień to miejsce dotknięcia ściany stopą. Wspinacze na sporych płaskich stopniach ustawiają stopy czubkiem do ściany, lekko rozchylone na zewnątrz.

Militaria i Sport

Dodaj komentarz