Biustonoszowe nowoczesności i rewolucje – jaki rodzaj tkaniny na bieliznę?

Prototypem biustonosza, inaczej tej części bielizny damskiej, która okrywa tylko piersi był płaski napierśnik z lat 20-tych ubiegłego wieku. Dziesięć lat później kobiety nosiły już staniki wymodelowane, inaczej uwidoczniające i unoszące, a nie maskujące kobiece piersi. Miseczki biustonoszy szyto z paru warstw tkanin, sumiennie modelowano kompletnym systemem zaszewek i zakładek. Zapinane były z tyłu.

Naturalnie w latach trzydziestych biustonosze stały się niezmiernie popularne oraz uniwersalnie noszone, co ukoronowało opracowaniem numeracji dla przeróżnych rozmiarów miseczek, co potwierdza https://hurtownia-lorena.pl/bielizna-damska. Nowinka, iż dokonała tego znana firma zajmująca się później produkcja filmową. Następna dekada, lata 40-te, to czas wojenny, innymi słowy lata stracone jeśli chodzi o nowinki w modzie.

Tudzież w latach 50-tych tych nowinek jest już absolutnie mnóstwo. Kobieta lat 50-tych miała być niezwykle kobieca, z wyeksponowanym biustem i naświetlona talią. Przekłada się to na modę na suknie z wielkimi dekoltami, ściągnięte mocno w talii i z kolosalnymi, rozkloszowanymi spódnicami. Jeśli gra toczy się o bieliznę, to biustonosze z tego czasu były sztywne, o miseczkach w kształcie prawdziwego stożka, a przebojem stały się biustonosze bez ramiączek, z drutami oraz wstawkami usztywniającymi.

Niewątpliwie przemysł bieliźniarski zrewolucjonizowały wymysły następnych włókien sztucznych. Te pierwsze, to nylon, włókna poliamidowe oraz poliestrowe, występujące pod rozmaitymi nazwami handlowymi w rozmaitych państwach europejskich i w Ameryce. Ich renoma wynikała z tego, iż były relatywnie tanie w produkcji, co przekładało się otwarcie na cenę gotowych wyrobów.

Poza tym wyjątkowo łatwo poddawały się farbowaniu oraz drukowaniu, co dawało szansę oferowania klientkom zamożnej gamy barwnej wyrobów. Wytwarzano z nich tkaniny, dzianiny, dżerseje, koronki, a z tego z kolei szyto wszelkie dopuszczalne typy bielizny. Bielizna ta na dodatek była banalna do prania oraz konserwacji. Włókna syntetyczne wykorzystywano również w produkcji bielizny nocnej, która od lat pięćdziesiątych rozpoczęła się różnicować w zależności od wieku kobiet. Powstawały modele nocnej bielizny, a przede wszystkim piżam przeznaczone dla młodzieży.

Moda

Dodaj komentarz