Co się dzieje po rzuceniu palenia

Palenie papierosów jest jedną z głównych przyczyn możliwych do uniknięcia zgonów w Stanach Zjednoczonych, ale rzucenie palenia może być trudne. Wiele osób obawia się, że poprawa stanu zdrowia i samopoczucia zajmie dużo czasu, ale rzeczywiste korzyści pojawiają się szybciej niż większość ludzi zdaje sobie z tego sprawę. Korzyści zdrowotne zaczynają się już po godzinie od wypalenia ostatniego papierosa i stale się poprawiają.

Szybkie fakty na temat rzucania palenia: Oto kilka kluczowych punktów na temat rzucania palenia. Więcej szczegółów i dodatkowych informacji znajduje się w głównym artykule. Rzucenie palenia oznacza przerwanie cyklu uzależnienia i zasadniczo przestawienie mózgu tak, aby przestał łaknąć nikotyny. Aby odnieść sukces, palacze, którzy chcą rzucić palenie, muszą mieć przygotowany plan, który pozwoli im pokonać pragnienia i czynniki wyzwalające. Zajrzyj na portal zdrowotny dla palaczy.

Korzyści z rzucenia palenia zaczynają się już po 1 godzinie od wypalenia ostatniego papierosa. Im szybciej palacz rzuci palenie, tym szybciej zmniejszy swoje ryzyko zachorowania na raka, choroby serca i płuc oraz inne choroby związane z paleniem. Oś czasu Korzyści są niemal natychmiastowe. Jak tylko osoba przestaje palić, jej ciało zaczyna się regenerować w następujący sposób: Po 1 godzinie W ciągu zaledwie 20 minut od wypalenia ostatniego papierosa tętno spada i wraca do normy.

Ciśnienie krwi zaczyna spadać, a krążenie może zacząć się poprawiać

Po 12 godzinach Papierosy zawierają wiele znanych toksyn, w tym tlenek węgla, gaz obecny w dymie papierosowym. Gaz ten może być szkodliwy lub śmiertelny w dużych dawkach i zapobiega przedostawaniu się tlenu do płuc i krwi. Przy wdychaniu dużych dawek w krótkim czasie może dojść do uduszenia z powodu braku tlenu. Już po 12 godzinach bez papierosa organizm oczyszcza się z nadmiaru tlenku węgla pochodzącego z papierosów. Poziom tlenku węgla wraca do normy, zwiększając poziom tlenu w organizmie.

Po 1 dniu Już po 1 dniu od rzucenia palenia ryzyko zawału serca zaczyna się zmniejszać. Palenie zwiększa ryzyko rozwoju choroby wieńcowej serca poprzez obniżenie poziomu dobrego cholesterolu, co utrudnia wykonywanie zdrowych dla serca ćwiczeń. Palenie podnosi również ciśnienie krwi i powoduje powstawanie zakrzepów, zwiększając ryzyko udaru. W ciągu zaledwie 1 dnia od rzucenia palenia ciśnienie krwi zaczyna spadać, zmniejszając ryzyko chorób serca spowodowanych nadciśnieniem wywołanym paleniem.

W tym krótkim czasie wzrasta poziom tlenu w organizmie, co ułatwia aktywność fizyczną i ćwiczenia, promując zdrowe nawyki. Po 2 dniach Palenie uszkadza zakończenia nerwowe odpowiedzialne za zmysły węchu i smaku. W ciągu zaledwie 2 dni po rzuceniu palenia osoba może zauważyć zwiększone poczucie zapachu i żywsze smaki, ponieważ nerwy te ulegają regeneracji. Po 3 dniach Po 3 dniach od rzucenia palenia, poziom nikotyny w organizmie osoby rzucającej palenie jest wyczerpany.

O ile zdrowsze jest nieposiadanie nikotyny w organizmie, o tyle to początkowe wyczerpanie może spowodować odstawienie nikotyny

Około 3 dni po rzuceniu palenia większość ludzi odczuwa nastrój i drażliwość, silne bóle głowy i pragnienia, ponieważ organizm dostosowuje się do nowych warunków. Po 1 miesiącu Już po 1 miesiącu zaczyna poprawiać się wydolność płuc. W miarę gojenia się płuc i poprawy ich pojemności, byli palacze mogą zauważyć mniejszy kaszel i duszności.

Zwiększa się wytrzymałość sportowa, a byli palacze mogą zauważyć odnowioną zdolność do wykonywania czynności sercowo-naczyniowych, takich jak bieganie i skakanie. Po 1-3 miesiącach Przez następne kilka miesięcy po rzuceniu palenia krążenie nadal się poprawia. Po 9 miesiącach Dziewięć miesięcy po rzuceniu palenia płuca są już w znacznym stopniu wyleczone.

Delikatne, przypominające włoski struktury wewnątrz płuc, zwane rzęskami, zregenerowały się po szkodliwym działaniu dymu papierosowego. Struktury te pomagają wypychać śluz z płuc i zwalczać infekcje. Mniej więcej w tym czasie wielu byłych palaczy zauważa zmniejszenie częstotliwości występowania infekcji płuc, ponieważ zagojone rzęski mogą łatwiej wykonywać swoją pracę.

Po 1 roku Rok po rzuceniu palenia ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej serca spada o połowę

Ryzyko to będzie nadal spadać po upływie 1 roku. Po 5 latach Papierosy zawierają wiele znanych toksyn, które powodują zwężenie tętnic i naczyń krwionośnych. Te same toksyny zwiększają również prawdopodobieństwo powstawania zakrzepów krwi. Po 5 latach bez palenia, organizm uleczył się na tyle, że tętnice i naczynia krwionośne zaczynają się ponownie poszerzać.

  • Poszerzenie to oznacza, że krew jest mniej podatna na zakrzepy, co obniża ryzyko udaru.
  • Ryzyko udaru będzie się nadal zmniejszać przez następne 10 lat, w miarę jak organizm będzie się coraz bardziej leczył.
  • Po 10 latach Po 10 latach szanse na zachorowanie na raka płuc i śmierć z tego powodu maleją o połowę w porównaniu z osobą, która nadal pali.
  • Prawdopodobieństwo zachorowania na raka jamy ustnej, gardła lub trzustki znacznie się zmniejszyło.

Po 15 latach Przetłumaczono z Po 15 latach od rzucenia palenia prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę wieńcową serca jest takie samo jak u osoby niepalącej. Podobnie, ryzyko zachorowania na raka trzustki zmniejszyło się do tego samego poziomu, co u osoby niepalącej. Po 20 latach Po 20 latach ryzyko śmierci z przyczyn związanych z paleniem, w tym z powodu chorób płuc i raka, spada do poziomu osoby, która nigdy w życiu nie paliła. Również ryzyko zachorowania na raka trzustki zmniejsza się do poziomu osoby, która nigdy nie paliła.

Zdrowie & Uroda

Dodaj komentarz