Co z tym VAT-em dla lektur i periodyków?

Właściciele księgarni, punktów sprzedaży z książkami i periodykami przeżywają w ostatnim czasie niezmiernie dużo zmian w kwestii podatku. A więc chodzi tu dokładnie o książki i czasopisma, jakie sprzedawane muszą być w wyznaczonej kwocie uwzględniającej właściwy podatek. Dotyczy to w głównej mierze wydawnictw, które jak nie ulega wątpliwości zajmują się wydawaniem lektur na rynek.

Jak można zauważyć istnieją różnorodne stawki VAT na książki za wydawanie, drukowanie oraz wyprzedawania książek. Niektórzy właściciele takich korporacji rozpoczynają się gubić w całym tym natłoku wiadomości. Należałoby, wobec tego przybliżyć cały temat. Otóż podstawową kwotą VAT-u za sprzedawane czy wydawane lektury to 5%. Dotyczy to w głównej mierze szablonowych książek papierowych, a też czasopism specjalistycznych. Niemniej jednak warto tutaj wtrącić, iż owe produkty nie są w stanie być wydawane w nakładzie pokaźniejszym aniżeli 15 tysięcy egzemplarzy. Gazety specjalne naznaczone symbolem ISSN podlegają 5% VAT-u. Są w stanie one dotyczyć zagadnień kulturalnych, edukacyjnych, naukowych, cywilnych, leczniczych, regionalnych oraz zawodowych jednakże nie mogą być drukowane częściej aniżeli raz w tygodniu. Obejmuje to również czasopisma dla osób niewidomych. Co zajmujące czasopisma, w jakich 20% miejsca jest ofiarowana na krzyżówki czy także zagadki podlegają wyższemu opodatkowaniu. W wypadku stereotypowych książek obowiązuje 5% VAT. Jednakże już w wypadku współczesnych e-booków mamy do czynienia z wyższym bo, aż 23% podatkiem. Jednak książki, jakie wydawane są na dyskach bądź taśmach, jakkolwiek oznaczone są symbolami ISBN są w stanie korzystać z niższej stawki 5% VAT. W jaki sposób, więc widać są różnice w podatku VAT, a tematyka ta jest wybitnie rozległa i zróżnicowana.

Dla normalnego człowieka stawki VAT na gazety lub czasopisma są mało istotne. Rzadko kiedy zastanawiamy się czemu płacimy tyle, a nie mniej czy więcej. Jednak dla właścicieli księgarni czy wydawnictw oraz drukarni temat ten jest nadzwyczaj znaczący. Jakim sposobem wiadomo nietrudno popełnić błąd, a konsekwencje nie są pod żadnym pozorem przyjemne. Warto, w takim razie zawczasu zaznajomić się z całym tematem.

Biznes

Dodaj komentarz