Czy zaleca uczyć się pływać w szkole z instruktorami?

Pływaniem nazywamy ruch zachodzący w wodzie przy użyciu górnych, bądź też dolnych kończyn, odbywający się w większości wypadków bez sztucznej aparatury. Pływanie może być uprawiane zarówno wyczynowo, jakim sposobem i w intencjach rekreacyjnych. Jest rozpowszechnione w kąpieliskach, basenach, sprawdza się w gorące dni, bowiem gruntownie ochładza organizm. Pływanie sportowe uzasadniają się na poruszaniu się człowieka w wodzie za wsparciem własnego napędu, w celu przebycia wskazanej odległości w jak najkrótszym czasie.

Wyróżniamy cztery style pływackie: motylkowy, klasyczny, freestyle i grzbietowy. Są także zawody na basenie mierzące wytrzymałość lub ewentualnie prędkości, takie jakim sposobem na przepłynięcie przez kanał La Manche lub inny pas wód otwartych. Pływanie trzeba odróżnić od innych sportów wodnych uprawianych na basenie (pikowania, pływania synchronicznego i piłki wodnej), jakich celem nie jest szybkości, ani wytrzymałość.

Harmonijne chodzenie na basen przeciwdziała niewydolnościom krążenia krwi, przyśpiesza metabolizm, umacnia formę fizyczną, wydolność oddechową, rozluźnia oraz odstresuje całe ciało. Jeżeli chcesz nauczyć się kompetentnie, zajrzyj na szkoła pływania Chełmiec. Istnieje dużo stylów pływackich, jednak tylko co poniektóre z nich są uznane za oficjalne. Jednym z nich jest styl motylkowy. Typowe dla niego jest równoległe poruszanie nad woda obiema rękami, czemu towarzyszy odbijanie się za pomocą nóg. Jednemu ruchowi ramion odpowiadają dwa odbicia się nogami. Cała figura ma pozostawać na poziomie klatki piersiowej.

Znacząca jest płynność ruchów oraz idealna koordynacja. Grzbietowy styl pływania charakteryzuje się tym, iż głowa znajduje się nieustannie nad poziomem wody. Pływak jest położony na plecach oraz pracę wykonują przede wszystkim ręce i nogi, jakie silnie wybijają wodę w górę. By zachować dobrą hydrostatykę, broda pływającego nie może dotykać klatki piersiowej. Najpopularniejszym stylem jest jednakże klasyczny styl, potocznie zwany „żabką”, albowiem przypomina on ruchy wykonywane przez żabę w trakcie przemieszczania się w wodzie. Ruchy prawej i lewej części ciała muszą być symetryczne.

Militaria i Sport

Dodaj komentarz