Dekorujemy ogród – gdzie zakupić ozdoby?

Niedużo ludzi zastanawia się nad przeznaczeniem roślin dekoracyjnych. Duża grupa wydaje się to klarowne takie rośliny realizują funkcję estetyczną, strojną, czy, jak co poniektórzy ją określają artystyczną. Są przecież elementem misternie ułożonej mieszanek, nad którą ktoś spędził wiele godzin pracy, pragnąc urozmaić widok, nadać mu doskonałe przez niego przymiotniki oraz po prostu go upiększyć. Jakkolwiek, to wyłącznie jedno z wielu ich zastosowań. Sadzi się je w ogrodach, aby spełniały oprócz tego dużo rozmaitych funkcji, jakie bodajże część czytelników nieco zdziwią. Jak wszelkie rośliny, tak i te ozdobne są częścią ekosystemu.

W szeregu przypadków tworzą pokarm dla wielu rodzajów owadów (jakie definiujemy mianem szkodników oraz staramy się je tępić), są częścią łańcucha pokarmowego oraz producentami w procesie fotosyntezy. Powiadając o tym, mówimy o funkcji ekologicznej roślin dekoracyjnych. Dla dużej grupy innych zwierząt, nie żywiących się ich cząstkami, rośliny te są też miejscem zamieszkania, pełniąc rolę osłonową. Też gleba dużo im zawdzięcza – chronią ją przez erozją.

Wytwarzając tlen, użyczając cienia ludziom, wyciszając głośno wiejący wiatr i regulując temperaturę powietrza, pełnią także rolę klimatyczną. Jakim sposobem dostrzega się, ogrodnicy sadzą je nie jedynie po to, aby ładnie wyglądały – ich przeznaczenie oraz ważność są o wiele pokaźniejsze, aniżeli można by się tego spodziewać – wypróbuj doniczki betonowe. Niesłychanie w szeregu przypadków domom jednorodzinnym towarzyszą ogrody. To naturalnie one pojawiają się w fantazjowaniach wielu ludzi, jacy chcą zamieszkać w domu z otaczającym go beztroskim ogrodem. Nie każdy posiadacz tego typu nieruchomości niemniej jednak potrafi stosownie zaaranżować, zaprojektować oraz potem ten projekt zrealizować.

Na szczęście, zajmują się tym zawodowcy, do których może zgłosić się każdy potrzebujący wsparcia. Mowa tu bezsprzecznie o architektach krajobrazu oraz ogrodnikach. Toteż pierwsi zaplanują dla nas wygląd ogrodu oraz uzgodnią, jakie rośliny mają rosnąć w określonych miejscach. Jednakże zazwyczaj na tym kończy się ich zadanie i resztę (zasadzenie roślin po uprzednim dobrym przygotowaniu gleby i wszystkie inne zajęcia) będziemy musieli niestety wykonać sami bądź powierzyć tę pracę jednostce gospodarczej ogrodniczej.

Dom & Ogród

Dodaj komentarz