Dzisiejsza technologia w medycynie – tomografia i rezonans

Aktualnie lekarze coraz częściej twierdzą, że tomografia komputerowa przeciwwskazania ma, mimo, iż nie są one zatrważające dla życia, to jednakże mogą posiadać wpływ na nasz organizm, a tym samym na nasze zdrowie. Z tego także względu badanie, którym jest tomografia komputerowa przeciwwskazania wyróżnia przede wszystkim dla kobiet, które znajdują się w okresie ciąży oraz w wieku rozrodczym. W tym czasie tomografia komputerowa przeciwwskazania obejmuje w owym czasie badania w obrębie brzucha i miednicy u dam.

Jeżeli tomografia komputerowa musi pozostać przeprowadzona w okresie, kiedy tak właściwie dama jest w ciąży używa się wyjątkowych osłon na ciało. Dużo przeciwwskazań obejmuje również dzieci, jakie mają poniżej dwóch lat, zaś w tym przypadku badania te zrealizować należy na ściśle ustalonych zasadach – sprawdź rezonans magnetyczny prostaty. Pacjentów, jacy nie są w stanie zostać poddani tomografii komputerowej podzielono na kilka grup. Jedną z grup są pacjenci, jakich zalicza się do grupy podwyższonego ryzyka. Do grupy tej należą w szczególe: pacjenci z wywiadem alergicznym, ze schorzeniami tarczycy, z niewydolnością wątroby oraz z przewlekłymi chorobami płuc. Test, którym jest rezonans magnetyczny polega w głównej mierze na ulokowaniu przypuszczalnego pacjenta w komorze aparatu. W aparacie tym znajduje się stałe pole magnetyczne, które znamionuje się niesłychanie wysoką energią. W skutku przeprowadzania badania, jakim jest rezonans magnetyczny, powstają linie pola magnetycznego, jakie ustawiają się wokół ciała ludzkiego. Oprócz tego sam aparat, którym wykonuje się badanie, jakim jest rezonans magnetyczny nadaje fale radiowe.

Fale te docierają do nieomalże wszystkich tkanek, jakie znajdują się w organizmie ludzkim, wywierają powstawanie podobnych fal, a to zwane jest rezonansem magnetycznym. Fale, które wytwarzane są poprzez ludzki organizm z kolei odbiera aparat. Rezonator wykorzystuje w własnej pracy jądro atomu wodoru, zaś dzięki temu, że liczba jąder wodoru w rozmaitych tkankach jest różna, daje to możliwość uzyskania obrazu. Po pewnym czasie z pomocą komputera ustalamy rezonans magnetyczny, co możliwe jest to naturalnie dzięki wykonaniu karkołomnych obliczeń. Rezonans magnetyczny nie wykorzystuje podczas badania promieni rentgenowskich, co sprawia, że nie ingeruje w niekorzystny sposób w organizm człowieka.

Zdrowie & Uroda

Dodaj komentarz