Gra w szachy i definicja figur

Samo rozgrywanie w szachy dla niektórych z nas okazuje się dosyć zawikłane. Czasem taka trudność to jedynie pozory, to wyobrażenie osób, jakie przenigdy w szachy nie grały. Obserwując zawodników grających nieraz w tą grę spostrzegamy ich wysoki poziom gry. Sami pragnęlibyśmy tak grać. Zaczynamy wobec tego uczyć się, czytać reguły, opanowywać umiejętności.

Potrzebujemy czasu na to, aby przekonać się do tej gry, żeby opanować zasady. Jest to nadzwyczaj ważne. Nikt przecież nie nauczy się grać w jedną chwilę – tym znacznie bardziej, że szachy nie są zwykłą, prostą, pospolitą grą planszową. Żeby w nie zagrać należy coś potrafić, trzeba posiadać rzeczowe umiejętności. Należałoby wobec tego poczytać o zasadach gry, należałoby poprosić znajomego, jaki umie grać w szachy, by wytłumaczył nam zasady, żeby pouczył nas. Pragniemy się nauczyć grać, nieraz tylko brakuje nam stosownej motywacji i przewodnika po tejże w żadnym wypadku nie bezproblemowej grze.

Gra sama w sobie jest bardzo atrakcyjna. Na planszy zawsze coś się dzieje. Niestety jest także dużo osób, jakie twierdzą szachy za grę nudną. By zagrać w szachy należy najpierw zapoznać zasady gry – przetestuj szkoła szachów. Ewidentnie doświadczenie oraz pokaźniejsze umiejętności dostaniemy z od czasu do czasu, gdy wyłącznie zaczniemy grać częściej, być może z osobą umiejącą więcej aniżeli my, grającą częściej.

Musimy wiedzieć, iż w szachach występują figury. Jest ich dużo. Każda z nich spełnia ustaloną funkcję. Musimy nauczyć się poruszać poszczególnymi figurami – każda z nich bo rusza się w inny sposób oraz gruntownie to wiemy. A nauczenie się tego, jak pojedyncze figury poruszają się po szachownicy to podstawa gry. W szachach wyróżnić możemy takie figury jak: hetman, wieża, skoczek, pionki, królowa, król, gońce.

Niektóre figury są wybitnie ważne, inne spełniają mniej ważne funkcje. Zadaniem gracza jest zbicie wszystkich figur swojego przeciwnika. Partia szachów czasem trwa długo, nawet wiele godzin. Wszystko oczywiście zależy od umiejętności graczy, od prędkości grania, zastanawianie się nad grą. Jedni naprawdę nadzwyczaj angażują się w grę, inni grają błyskawicznie nie zawsze zastanawiając się nad następnym ruchem.

Rozrywka

Dodaj komentarz