Jak czyścić odkurzacz?

Wiele ludzi, których spotykamy twierdzi, że odkurzacze “psują się” w ciągu roku lub dwóch od zakupu. Najczęściej twierdzą, że nie czyści tak jak kiedyś, albo po prostu nie działa prawidłowo, a jego zakup to strata czasu.

Niemal za każdym razem okazuje się, że nigdy nie wykonywali żadnych podstawowych czynności konserwacyjnych. Podczas, gdy po wyczyszczeniu sprzętu i uporania się z brudnymi filtrami okazuje się, że zepsuty odkurzacz szybko wraca do swojej pierwotnej mocy.

Czytasz ten wpis i nagle zastanawiasz się czy Ty odpowiednio “opiekujesz” się swoim odkurzaczem? Nagle martwisz się, że zaniedbałeś swój sprzęt? Próbujesz nie myśleć o tym, czy wyrzuciłeś kiedykolwiek odkurzacz, który nadal działał? Lub zrujnowałeś drogi sprzęt przez lenistwo i ignorancję? To już nigdy nie musi się powtórzyć. Oto jak utrzymać ssanie odkurzacza na wysokim poziomie.

Czego potrzebujesz?

  • Nożyczki (lub inne ostrze): Do odcinania włosów z wałka szczotki.
  • Sprężone powietrze: Do szybkiego czyszczenia zakurzonych powierzchni i usuwania osadów w trudno dostępnych miejscach.
  • Mała szczotka: do wyczyszczenia Twojego sprzętu, pozbycia się trudnego do usunięcia brudu, którego nie jesteś w stanie wyczyścić sprężonym powietrzem. Idealnie nada się tutaj stara szczoteczka do zębów.
  • Środki do czyszczenia rur: Do usuwania większych odkurzaczy w trudno dostępnych miejscach.
  • Wilgotna ściereczka lub gąbka: do wycierania brudu.
  • Latarka: Aby pomóc znaleźć zatkane brudem miejsca.
  • Rękawice robocze: Aby chronić ręce przed kurzem i brudem. Lateks jest dobry, a rękawiczki ogrodnicze z tkaniny też mogą się sprawdzić.
  • Maska: Aby utrzymać kurz z dala od nosa i nie zaszkodzić swojemu organizmowi. Idealnie byłoby, gdybyś mógł czyścić swój sprzęt na zewnątrz.

Do niektórych odkurzaczy

Nowy worek: Większość odkurzaczy jest teraz bezworkowa, ale niektóre nadal używają worków. Możesz zakupić oryginalne worki, bądź też kupić zamienniki. Badania wskazują, że zamienniki przepuszczają więcej kurzu i brudu na zewnątrz, ale ostatecznie także są dobre. Są też tańsze.

Nowy filtr: Większość nowoczesnych odkurzaczy używa filtrów, które można wyczyścić za pomocą bieżącej wody. Niektóre odkurzacze używają nadal filtrów jednorazowych. Podobnie, jak w przypadku worków. Możesz kupić filtry oryginalne, bądź też zakupić zamiennik.

Nowy pasek: Większość odkurzaczy używa dożywotnich – lub przynajmniej bardzo trwałych – pasów do napędzania rolki szczotki, ale niektóre nadal wymagają od czasu do czasu wymiany.

Do poważnej konserwacji

Śrubokręt lub wiertarka : W razie potrzeby pomagają rozebrać odkurzacz. W zależności od próżni możesz potrzebować kilku różnych bitów i długiego, cienkiego trzonu, aby dotrzeć do niektórych śrub.

Jak długo zajmie czyszczenie?

Zaplanuj od 10 do 30 minut na podstawową konserwację oraz 24 godziny na suszenie, jeśli myjesz lub płuczesz jakiekolwiek części. Poważniejsze naprawy mogą zająć kilka godzin.

Każdy odkurzacz – nawet te droższe, które teoretycznie mają funkcje samoczyszczące – wymagają konserwacji. Jeśli zauważysz, że twój odkurzacz wydaje się słabszy niż kiedyś, to znak, że wymaga trochę uwagi. Tak samo, jeśli odkurzacz nagle się wyłączy — jest to zwykle funkcja zabezpieczenia w razie awarii, która chroni części przed przegrzaniem z powodu zatkania lub splątania. I nigdy nie jest złym pomysłem, aby od czasu do czasu przeprowadzać konserwację zapobiegawczą lub przynajmniej kontrolę za pomocą przejrzenia części odkurzacza.

Dobrą wiadomością jest to, że większość prac konserwacyjnych jest nieskomplikowana, a porady dotyczące trudniejszych zadań można znaleźć na YouTube.

W miarę upływu czasu – sprzątaj brud i kurz z części twojego odkurzacza

Gdy rzucisz okiem na wszystkie ukryte części odkurzacza, skorzystaj z okazji, aby szczotkować, przedmuchiwać powietrzem lub wycierać na wilgotno wszelkie zanieczyszczenia, które znajdziesz w odkurzaczu. Pozostaw wilgotne części do wyschnięcia na 24 godziny, najlepiej na słońcu, zanim ponownie użyjesz odkurzacza.

Ten krok nie jest konieczny, ale dzięki temu odkurzacze z przezroczystymi częściami z tworzywa sztucznego będą wyglądać mniej obrzydliwie. A pozbycie się kurzu i brudu teraz, może pomóc w zapobieganiu zatykaniu się odkurzacza w przyszłości.

Opróżnij pojemnik lub wymień worek

Być może wydaje się to zbyt oczywiste, aby o tym wspomnieć, ale niektórzy ludzie nie rozumieją, jak ważny jest ten krok. Powietrze musi przepływać przez próżnię, a przepełniony pojemnik lub worek blokuje przepływ powietrza.

Umyj lub wymień filtry

Każdy przyzwoity filtr próżniowy w końcu zatka się kurzem, a odkurzacz straci ssanie. Może minąć kilka lat, zanim odkurzacz w ogóle nie będzie w stanie wciągać kurzu, ale brudny filtr zaczyna powoli, cicho hamować wydajność odkurzacza na długo przed tym.

Większość producentów odkurzaczy zaleca czyszczenie lub wymianę filtrów w określonych odstępach czasu — a te odstępy są bardzo różne. Tineco, na przykład, zaleca czyszczenie filtrów w swoich odkurzaczach co kilka użyć, podczas gdy Miele mówi, że trzeba wymieniać filtry próżniowe dopiero po co czwartej zmianie worka, co zwykle trwa około roku. Zazwyczaj można poczekać nieco dłużej niż zaleca się między serwisowaniem filtrów i wszystko będzie działać dobrze, ale opóźniona konserwacja w końcu dogoni próżnię.

Instrukcje dotyczące pielęgnacji filtra mogą się znacznie różnić. Niektóre modele, takie jak odkurzacze bezprzewodowe Dyson i większość robotów odkurzających, mają jeden filtr. Inne, takie jak seria Shark Navigator Lift-Away, mają wiele filtrów w różnych częściach odkurzacza. Znajdź je wszystkie!

Przeczytaj więcej na: https://www.zdrowy-styl-zycia.pl/wskazowki-dla-tych-ktorzy-zdecyduja-sie-na-odkurzacze-bezprzewodowe-dyson/

Dom & Ogród

Dodaj komentarz