Jak funkcjonuje automatyczna skrzynia biegów w samochodzie?

Zasadniczym zagadnieniem skrzyni biegów jest perfekcyjne zużytkowania mocy silnika. To ona umożliwia nam uzyskanie wysokiej prędkości samochodu przy względnie niskich obrotach. Gdyby nie towarzystwo skrzyni biegów, samochodem moglibyśmy jeździć wyłącznie po prostym terenie. Jazda pod górki, często nadzwyczaj strome, jak w przypadku samochodów terenowych, nie była by możliwa.

Skrzynia, oprócz tego podstawowego zastosowania, potrafi też przekształcić kierunek wyjścia mocy silnika. Umożliwia nam to jazdę na biegu wstecznym. Do biegu wstecznego w obrębie skrzyni stosuje się trzy koła zębate, z czego jedno jest elementem ruchomym. Rozłączenie silnika od skrzyni jest możliwe podczas wybrania pozycji luz. Najczęściej znajduje się ona między biegami. Silnik funkcjonuje wtedy samoczynnie, nie napędzając stworzonego przez nas samochodu.

W co niektórych samochodach, oprócz lewarka do prostej zmiany biegów, znajduję się również drugi, jaki umożliwia nam zwiększenie bądź też redukcję całego przełożenia – przetestuj skrzynia multitronik. Korzystna skrzynia biegów powinna nam zagwarantować ogromną solidność oraz niezawodność. Automatyczna skrzynia biegów, jak sama jej nazwa wskazuje, zwalnia nas z ręcznej zmiany i upraszcza sterowanie pojazdem. Mechanizm ten przestawia biegi automatycznie w zależności od obrotów silnika. To naturalnie dzięki temu silnik jest mniej zmęczony oraz zmniejsza się okazja na uszkodzenie sprzęgła. Skrzynie te są najatrakcyjniejsze w Stanach Zjednoczonych. Sama konstrukcja sprzęgła w skrzyni automatycznej wygląda także zupełnie inaczej aniżeli w modelu manualnym. Sztampowa skrzynia składa się z trzech części. Jest to: sprzęgło, zespoły przełożeń i zespoły sterowania.

Jakikolwiek użytkownik, jaki zakupił samochód z samoczynną skrzynia biegów ma obowiązek się wcześniej zaznajomić z jej minusami i plusami. Często można usłyszeć, iż samochód z automatyczną skrzynią biegów znacznie więcej pali. Nie jest to do końca zgodność z rzeczywistością. Ten rodzaj skrzyń nieczęsto również ulega uszkodzeniom, pod warunkiem, iż jest eksploatowany w odpowiedni sposób. Niestety wymiana, lub też dowolne prace naprawcze przy automatycznej skrzyni biegów są nadzwyczaj kosztowne.

Motoryzacja

Dodaj komentarz