Jaki dach wybrać? Wybór dachu podczas projektowania domu

Konstrukcja prywatnego domu to z pewnością o wiele pokaźniejsze wyzwanie niż kupno już gotowego mieszkania od dewelopera albo również kupno używanego domu na rynku wtórnym. Jest to cykl decyzji, jakie na pewno trzeba będzie podejmować, pobierając jako punkt wyjścia wybór słusznej działki pod budowę, przez poszukiwanie właściwego projektu, jaki jesteśmy w stanie znaleźć analizując katalogi zawierające projekty domów, aż po wybór należytej ekipy budowniczej.

Niemniej jednak na późniejszych etapach realizacji inwestycji budowlanej także będziemy zobligowani do podejmowania poszczególnych decyzji, tak może być na przykład w sytuacji, kiedy okaże się, że koszty budowy domu są o wiele wyższe niż zakładana to podstawowa symulacja, trzeba wiec wykonać jakieś ruchy zmierzające do obniżenia kosztów przez wybór na przykład innego materiału wykończeniowego. Rzecz jasna takie wybory powinny być zgodne z projektem domu, jakkolwiek miarodajne ruchy można wykonać w ramach tego samego projektu, bez specjalnie obfitych zawirowań w całym procesie budowy mieszkania. Opcja takiej zamiany jest na przykład wybór materiału, który zastosujemy do pokrycia dachu – w tej kwestii jest duży wybór osiągalnych na rynku pokryć dachowych.

Budowa domu w końcowej fazie to miedzy innymi właśnie pokrycie dachu, jesteśmy w stanie dostosować materiał pokryciowy w takim stopniu, aby jego ciężar nie był większy aniżeli dopuszczalny w projekcie obiektu – ma prawo się tak zdarzyć, jeśli na przykład projekt zakłada pokrycie dachu blachodachówką, a wobec tego konstrukcja jest względnie rozkoszna, jeżeli chodzi o dach – przetestuj obiekty przemysłowe. W tego typu sytuacji ryzykowne będzie bez konsultacji z architektem zastosowanie pokrycia dachu cięższego kilkakrotnie, a w takim razie wykorzystanie dachówki ceramicznej. W odwrotnej sytuacji zaś nie będzie najmniejszego problemu ze zmiana materiału pokrycia dachowego, albowiem konstrukcja przygotowana na położenie dachówki ceramicznej wytrzyma na pewno każde inne pokrycie. Interesująca opcją jest wykorzystanie dachówki bitumicznej – zaleta takiego rozwiązania jest ogromna trwałość danego pokrycia, atuty estetyczne i cena, która jest konkurencyjna nawet w stosunku do najtańszego rozwiązania, a więc pokrycia wykonanego z blachodachówki.

Budownictwo

Dodaj komentarz