Jakim sposobem klimatyzacja dopasowuje jakość powietrza w pomieszczeniu?

Klimatyzator jest sprzętem, które potocznie mówiąc, używane jest do chłodzenia pomieszczenia. Jeżeli klimatyzacja nie jest przebiegiem chłodzącym, wyłącznie pozwalającym na utrzymanie perfekcyjnego klimatu w danym pomieszczeniu, to klimatyzator jest narzędziem, dzięki jakiemu to perfekcyjne utrzymanie klimatu jest dopuszczalne. Za jego pomocą dopuszczalna jest klimatyzacja – więcej na rekuperator. Klimatyzator składa się z trzech ostatecznych części, mianowicie skraplacza, sprężarki i parownika. Parownik oraz skraplacz oprócz tego wyposażone są w wentylator. Parownik jest częścią lokowaną w obrębie pomieszczenia, tudzież klimatyzator promieniowy wymusza na nim obieg powietrza. Na parowniku ochładza się powietrze z klimatyzowanego pokoju, oddając w ten sposób ciepło okólnemu czynnikowi chłodniczemu – krąży on w obiegu zamkniętym.

Gaz, jaki jest czynnikiem pośrednim, pozostaje sprzężony w sprężarce, co sprawia wzrost jego temperatury. Gaz ulega skropleniu i przekształca się w ciecz, która trafia do szczegółu rozprężonego. Niegdyś, nadzwyczaj w szeregu przypadków zdarzało się, iż pojęcie klimatyzacji było mylone z pojęciem wentylacji. Są to dwa, całkiem inne zagadnienia. Klimatyzacja, jak już wcześniej wtrącono, jest procesem, dzięki któremu możliwe jest utrzymanie właściwego, maksymalnego dla ludzi, klimatu w danym pomieszczeniu. Natomiast wentylacja jest na wskroś innym przebiegiem.

Klimatyzacja koryguje temperaturę, wilgotność i przepływ powietrza, tudzież wentylacja zapewnia jego wymianę, zanieczyszczonego, na czyste. W trakcie tego procesu następuje wymiana. Wyróżnia się wentylację naturalną oraz mechaniczną. Tą pierwszą bezwiednie wykorzystuje wielu ludzi. Polega na zwykłym otworzeniu okna, a też spowodowaniu przeciągu. Tak nazywane, potocznie, wietrzenie, naturalnie gwarantuje wymianę zanieczyszczonego powietrza na oczyszczone. W wielkich budynkach zastosowanie przeciągów może być dość uciążliwe, wskutek tego regularnym zastosowaniem jest w takich wypadkach wentylacja mechaniczna. Nie naraża na przeziębienia.

Budownictwo

Dodaj komentarz