Kiedy tak właściwie najlepiej rozpocząć budowę domu?

Na pewno pierwsza kwestia, przed zainicjowaniem budowy osobistego domu, to kupno odpowiedniej działki, która będzie spełniała okoliczności zapewniające budowę tam domu. Taka działka ma być ujęta w planie przestrzennego zagospodarowania gminy jako teren budowlany, jeżeli zaś nie spełnia takiego wymogu, trzeba wystąpić o wydanie warunków zabudowy. Kolejny krok to przyłączenie do działki mediów, jeżeli jeszcze ich nie ma.

Po uregulowaniu powyższych spraw możemy przystąpić do gromadzenia niezbędnej dokumentacji, jak mapa sytuacyjno-wysokościowa oraz inne i złożyć wniosek do miejscowego urzędu o wydanie pozwolenia na konstrukcję. Jest bardzo znaczącą wiadomością, że nie musimy rozpoczynać budowy bez oficjalnego uzyskania pozwolenia na budowę, bo w przeciwnym wypadku nasze działania mogą być zakwalifikowane jako samowola budownicza, domy modułowe całoroczne także wymaga pozwoleń. Wówczas wyposażeni w powyższy dokument możemy przystępować do prac sensu ściśle budowlanych, po odpowiednim zabezpieczeniu placu dobowy. Przedtem należy dbać o przydatny dojazd do działki, celem luźnego przewozu niezbędnych narzędzi i materiałów budowlanych. Przystępując do budowy prywatnego domu, na pewno każdy pragnąłby wybudować dom niezwykle porządny, wygodny, ładny, niemniej jednak kosztem jak najmniejszym, a wobec tego najzwyczajniej w świecie przy minimalnym nakładzie.

Jednakże powinniśmy mieć świadomość, że niedrogo nie zawsze oznacza prawidłowo, a wyraźnie odwrotnie – funkcjonuje to w większości wypadków w drugą stronę internetową. Na pewnych kwestiach z pewnością wolno zaoszczędzić w czasie budowy domu, na przykład rezygnując z podpiwniczenia domu wolno zredukować koszty jego postawienia nawet do 30 procent. Kolejne oszczędności to jak najmniejsza ilość zakamarków w domu, jak też zastosowanie dachu w miarę pospolitego w swojej konstrukcji, a nie o nadzwyczaj wymyślnych kształtach. Nie można jednak pozwolić sobie na oszczędnościach choćby w postaci gorszej jakości samych materiałów budowlanych. Zastosowanie na przykład cegły słabej jakości spowoduje, że będzie ona pękała, co może z kolei spowodować chylenie się ścian i niewyobrażalne straty, a wręcz zagrożenie dla przyszłych mieszkańców. Także zaprawy, użyte do budowy domu, powinny być należytej jakości, a ich stosowanie powinno być zgodne z zaleceniami producenta, nie można kłaść wobec tego zaprawy o mniejszej grubości aniżeli zalecana.

Dom & Ogród

Dodaj komentarz