Medycyna wykorzystująca zioła – gdzie odnaleźć?

Ziołolecznictwo na długie lata odeszło w zapomnienie, wyparte przez medycynę opierającą się na syntetycznej produkcji leków. Zioła uznano w owym czasie za mało pewny środek leczenia, a część autorytetów medycznych z przełomu XIX i XX w. twierdziła nawet, iż są niesłychanie niezdrowe oraz trujące. W dzisiejszych czasach jednakże zioła z powrotem uzyskują godziwą sobie rangę we nowoczesnej medycynie dzięki popularyzowaniu medycyny naturalnej.

Zioła warto jest stosować w przypadku wszystkich lżejszych schorzeń. Nie mają albowiem tak drastycznych ubocznych środków działania jak większa część specyfików. Część dzisiejszych internistów i pediatrów zaleca nawet w wypadku infekcji korzystanie z ziół oraz zdecydowanie odradza stosowanie antybiotyków.

Na przykład, w przypadku infekcji oraz zapaleń gardła oraz migdałków czy anginy, lekarze polecają płukanki z szałwii, która ma silne działanie ściągające, bakteriobójcze oraz przeciwzapalne. Jednakowoż zdarza się w wielu przypadkach, iż same zioła nie wystarczają i terapię trzeba wspomagać antybiotykami – wtenczas rekomendujemy purple haze. Polska jest krajem o niezwykle bogatej oraz różnorodnej faunie. Na jej terenie występuje niezmiernie wiele roślin o właściwościach leczniczych. Zioła w Polsce pojawiają się zarówno w przyrodzie, np. na łąkach czy w lasach.

Ze względu na przydatne warunki geograficzne też uprawia się je w hodowlach. Najatrakcyjniejsze polskie zioła znajdują wykorzystanie również w medycynie, jak oraz w kuchni. Są to m.in. bazylia, tymianek, kminek, koper, pietruszka, majeranek, rumianek, szałwia, tymianek oraz mięta.

Przetwarza się je, np. suszy lub mieli oraz wyprzedaje później w formie przypraw lub też wiąże w pęczki oraz wyprzedaje się je w naturalnej formie. Z wielu ziół produkuje się także napary oraz herbaty, np. z szałwi i rumianku. Inne popularne i cenione polskie zioła to dzika róża, jałowiec, brzoza, pokrzywa, podbiał, kasztanowiec, krwawnik, lipa, mniszek lekarski, babka lancetowata, głóg dwu i jednoszyjkowy, borówka czernica. Znajdują zastosowanie w zasadzie w medycynie naturalnej, zwłaszcza w fitoterapii i aromaterapii.

Zakupy

Dodaj komentarz