Pochówek katolika – o czym wypada nie zapominać?

Zgon bliskiej osoby nie jest żadną przyjemnością, a każdy człowiek przeżywa to na własny sposób. Jedni w milczeniu inni z kolei koncentrują się na wspominaniu dawnych lat, które przetrwali ze zmarłym. Najistotniejsze to niemniej jednak godnie pogrzebać bliską osobę, bowiem w ten sposób oddaje się jej szacunek. Każda kultura posiada swoje tradycje pogrzebowe, w tym również chrześcijanie. Dlatego właśnie warto zaznajomić się z nimi oraz tym, jak rozwijały się na przestrzeni wielu lat. Warto jednakże zacząć od tego, czym adekwatnie jest pogrzeb. A jest to moralny oraz religijny zadanie wobec osoby zmarłej. To sposób rozłąki się z człowiekiem, który odszedł i wartego podziękowania mu za wspólnie spędzone sekundy.

W kulturze europejskiej tradycją stało się chowanie ludzi w trumnach. To w większości wypadków spotykany sposób, który można zaobserwować na krajowych pogrzebach – więcej na witrynie internetowej cmentarz luboń. Chociaż należy wyodrębnić także fakt, iż innym rozwiązaniem stała się urna, jaka przyszła do kultury europejskiej z dalekiego wschodu. W tradycji europejskiej znajduje się też kondukt żałobny, jaki w tych ostatnich momentach odprowadza zmarłego do miejsca, w jakim będzie spoczywał. Należy jednak naświetlić, iż chrześcijaństwo jest wielokulturowe, dlatego tradycje pogrzebowe różnią się nawet w tym kręgu. Niewątpliwie w kulturach, jakie połączone są z prawosławiem, protestantyzmem lub katolicyzmem pogrzeb jest jedną z części sakramentaliów. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, iż grzebanie zmarłych powiązane jest z przekonaniem, iż Jezus pojawi się znów na świecie oraz nastąpi zmartwychwstanie.

Tradycją stają się także przygotowania zmarłego do samego pogrzebu. W XXI wieku postać zmarła musi być nie wyłącznie ubrana w odświętne ubranie, ale także powinna pozostać poddana zabiegom kosmetycznym, które mają na celu ukrycie wszystkich przebarwień na skórze. Tym na przykład ma prawo zająć się zakład. Pogrzeby zazwyczaj kończą się na pochowaniu zmarłego w dwumetrowym dole, który później jest zakopywany. Wypada jednak naświetlić fakt, że bardziej wpływowi ludzie chowani są w grobowcach, które przypominają kapliczki, świątynie i inne budowle. Chociaż nie zawsze. Zmarli, którzy chowani są w urnie nie są zamieszczani w ziemi, ani w grobowcu.

Usługi

Dodaj komentarz