Porady dla opiekunów, jak utrzymać bliską osobę w zdrowiu

Możesz odegrać ważną rolę w utrzymaniu zdrowia swojej bliskiej osoby. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby upewnić się, że czuje się ona jak najlepiej. Opieka medyczna. Upewnij się, że Twój bliski dotrze na wszystkie wizyty lekarskie. Idź na niektóre z nich razem z nią, abyś mógł śledzić przebieg leczenia i być dla niej orędownikiem.

Przygotuj listę pytań i wątpliwości do omówienia z lekarzem przed wizytą. Czy zauważyłeś jakieś nowe objawy? Czy jakieś leki wywołują skutki uboczne? Możesz zauważyć rzeczy, z których twój bliski nie zdaje sobie sprawy lub zapomina o nie zapytać. Bezpieczeństwo leków. Wielu seniorów zażywa wiele leków. Łatwo jest się pomylić, pominąć dawkę jednego leku i wziąć podwójną dawkę innego. Możesz uprościć ten proces.

Zachęcaj bliską osobę do pozostania aktywnym

Kup duży, czytelny, tygodniowy pojemnik na tabletki i pomóż go założyć. Używaj timerów lub alarmów, aby przypominać bliskiej osobie o konieczności zażycia leku. A jeśli harmonogram przyjmowania leków jest zbyt skomplikowany, zapytaj lekarza, czy można go uprościć, stosując inne leki lub dawki. Aktywność fizyczna. Zachęcaj bliską osobę do pozostania aktywnym. Ćwiczenia fizyczne mogą poprawić stan zdrowia, siłę, sen i nastrój oraz obniżyć ryzyko upadków.

Spróbuj krótkich spacerów po okolicy lub pływania na basenie. Jeśli to do nich nie przemawia, zachęć do aktywności takiej jak ogrodnictwo. Oczywiście przed rozpoczęciem jakiegokolwiek formalnego programu ćwiczeń zawsze warto skonsultować się z lekarzem bliskiej osoby.

Zdrowie psychiczne. Zwracaj uwagę na oznaki depresji i niepokoju, i nie zakładaj, że problemy same się rozwiążą. Możesz zauważyć zmiany w ich emocjach. Ich uczucia mogą zmieniać się od bardzo smutnych jednego dnia, do wesołych następnego, a następnie do złych. Takie huśtawki zdarzają się rzadziej i łagodnieją z czasem, ale mogą trwać latami.

Należy szanować to, przez co przechodzą, a także zachęcać ich do dbania o siebie.

Skorzystaj z porad terapeuty

Możesz: Zadbaj o ich potrzeby fizyczne. Upewnij się, że dobrze się odżywiają, mają wystarczająco dużo snu i ruchu oraz przyjmują wszelkie leki. Zachęcać do spotykania się z przyjaciółmi. Zachęcać do korzystania z porad terapeuty, duchownych (jeśli dana osoba jest religijna) lub pracownika socjalnego.

Możesz porozmawiać z lekarzem swojej bliskiej osoby na temat uzyskania pomocy terapeuty. Dobre odżywianie. Zachęcaj bliską osobę do zdrowego odżywiania. Kiedy robisz zakupy, wybieraj pożywne produkty, które są łatwe do przygotowania.

Ty i inni opiekunowie możecie przynosić zamrożone posiłki, które przygotowaliście do odgrzania w mikrofalówce lub piekarniku. Upewnij się tylko, że są one wyraźnie oznakowane i opatrzone datą. Powinieneś również zajrzeć do lodówki i szafek, aby upewnić się, że Twój bliski nie jest narażony na zjedzenie zepsutego jedzenia.

Biżuteria z identyfikatorem medycznym. Kup bliskiej osobie bransoletkę lub zawieszkę, która będzie zawierała jej imię i nazwisko oraz najważniejsze informacje medyczne na wypadek nagłego wypadku. Możesz również rozważyć zapisanie się do usługi, która zapewnia biżuterię medyczną z alarmem, który może wezwać pomoc w nagłym wypadku.

Pomocne urządzenia. Sprawdź, czy Twoja ukochana osoba ma problemy z wykonywaniem podstawowych czynności, takich jak otwieranie puszek czy odkręcanie kranu. Proste i często niedrogie narzędzia mogą być łatwym rozwiązaniem. Przedłużacze zasięgu pozwalają ludziom sięgać po rzeczy wysoko, bez konieczności stawania na krześle i ryzykowania upadku. Specjalne przybory kuchenne z dużymi uchwytami są znacznie łatwiejsze w użyciu dla osób z artretyzmem.

Kilka dodatkowych porad

Zabezpieczenia. Przyjrzyj się dokładnie przestrzeni życiowej bliskiej osoby, aby dostrzec wszelkie zagrożenia. Upewnij się, że nie ma tam niebezpieczeństwa potknięcia się, takiego jak luźne dywany lub stosy papierów.

Wymień przepalone żarówki i zadbaj o dobre oświetlenie pomieszczeń. Jeśli osoba cierpi na chorobę Alzheimera, być może trzeba będzie wprowadzić bardziej rozległe zmiany, takie jak założenie zamków na niektóre szafki i usunięcie gałek na kuchence.

Komuś może być trudno oddać kluczyki do samochodu, nawet jeśli jest jasne, że nie jest już w stanie prowadzić. Tak naprawdę nie chodzi o jazdę. Chodzi o utratę niezależności. Dla wielu osób prowadzenie samochodu jest sposobem na utrzymanie aktywności i zaangażowania w życie społeczności. Brak możliwości samodzielnego poruszania się zmienia wszystko. Jeśli lekarz uzna, że Twoja ukochana osoba może prowadzić samochód, ale Ty nadal się martwisz, możesz zasugerować kilka rzeczy, które mogą złagodzić Twój stres.

Uzgodnij, że Twoja ukochana osoba będzie prowadzić samochód tylko w ciągu dnia. Upewnij się, że samochód jest w dobrym stanie. Wspólne wyprawy do sklepu spożywczego powinny odbywać się co tydzień. Zaoferuj, że będziesz zabierał ukochaną osobę na regularne badania wzroku i zdrowia. Poproś lekarza o przegląd leków – zarówno tych dostępnych bez recepty, jak i na receptę – aby ograniczyć skutki uboczne.

Zaplanuj trasy z wyprzedzeniem. Poszukaj zajęć z bezpiecznego prowadzenia samochodu dla starszych osób i zachęć bliską osobę do wzięcia w nich udziału. Trzymaj radio nisko lub wyłączone i nalegaj, aby nie używać telefonów komórkowych i nie jeść podczas jazdy.

Jeśli zdecydowałeś, że bezpieczniej będzie nie wsiadać już za kierownicę, porozmawiaj z nim szczerze o tym, dlaczego powinien przestać prowadzić. Zaproponuj, w jaki sposób mogą się poruszać, aby pozostać tak niezależnym, jak to tylko możliwe. Niektóre kościoły oferują osobom starszym przejazdy na nabożeństwa i z powrotem.

Udoskonalenia w domu. Proste zmiany w domu Twojej bliskiej osoby mogą pozwolić jej dłużej żyć niezależnie. Niektóre z nich są stosunkowo tanie, np. dodanie poręczy w łazience lub wymiana klamek w drzwiach na łatwiejsze do otwierania. Istnieją również droższe i bardziej skomplikowane ulepszenia, które można rozważyć, jak na przykład instalacja windy schodowej. W niektórych przypadkach dom, w którym mama mieszkała i kochała przez lata, może teraz nie być dla niej tak dobry.

Na przykład, Twoja mama może potrzebować sypialni i łazienki na pierwszym piętrze, aby nie musieć wchodzić po schodach. Może potrzebować niewielkiej pomocy i czuć się gotowa do zamieszkania z Tobą lub innymi krewnymi. Jeśli w końcu będą potrzebować więcej opieki medycznej lub osobistej, niż Twoja rodzina jest w stanie im zapewnić, możesz rozważyć wprowadzenie się do domu opieki lub domu spokojnej starości.

Zobacz więcej na stronie: https://www.webmd.com/healthy-aging/guide/caregiving-tips-supporting-your-loved-ones-health#1

Zdrowie & Uroda

Dodaj komentarz