Produkcja kawy i jej klasyfikacja – jaki typ zakupić?

Kawę uprawia się tylko w co niektórych państwach. Jest to niemniej jednak bardzo dochodowy biznes. Eksportowana jest niemal do wszystkich krajów – Europy, Ameryki, Azji. Chyba wszyscy, w każdym zakamarku na ziemi pijemy kawę. Ewidentnie robimy to na przeróżne sposoby. Jednym kawa smakuje, inni jej nie jedzą, nie piją, wprost jej nie ubóstwiają. Lecz to jedynie od nas zależy, od stworzonego przez nas smaku czy gustu lub taką kawę będziemy pić. Jeżeli kawę eksportuje się niemal do wszystkich krajów oznacza to, iż musi być produkowana w kolosalnych ilościach – oraz tak także jest w rzeczywistości. Wszystkich roku produkuje się aż 7 milionów ton kawy. To naprawdę wiele. W zależności od tego, gdzie taka kawa zostanie wyprodukowana, z plantacji jakich krajów zostanie zebrana oraz jak zostanie przygotowana zależy jej smak.

A smaki są wybitnie różnorodne. Pewnie każdy z nas spotkał się z kawą o wiele bardziej gorzką czy taką, jakiej smak był nieomalże słodkawy. Kawę wypada potrafić przygotować – wypróbuj kawa z Papui. W pewnych sytuacjach taki napój nie jest zanadto wyborny – musimy go dobrze przyprawić.

Na półkach sklepowych mamy nadzwyczaj różnorodne kawy. Zapakowane są one w przeróżne opakowania, pudełeczka, woreczki. Nieraz bardzo długo zastanawiamy się zanim wybierzemy tą odpowiednią. Żeby wiedzieć, jak dana kawa smakuje musimy jej spróbować. Nie ma innego sposobu na sprawdzenie jej smaku. Są kawy analogiczne do siebie w smaku, jakkolwiek są także oraz takie całkiem rozmaite.

Kawę można poddać klasyfikacji. Wyróżnia się kawy w ziarenkach, kawy rozpuszczalne i te, jakie są liofilizowane. W Polsce najpopularniejsze są kawy rozpuszczalne. Większość z nas pije właśnie takie kawy. Kiedyś nie były one dostępne. Trzeba było sprowadzać je z zagranicy – a to w pewnych sytuacjach było bardzo kłopotliwe.

Kupowało się w takim razie kawy w ziarnach oraz poprawnie przygotowywało do parzenia – mieliło w młynkach do kawy tak, by uzyskać godziwą strukturę takich ziaren, by rozdrobnić je. Nie mogły być nazbyt drobne, lecz oraz zanadto grube. Każdy sam musiał określić, jaka kawa smakuje mu najbardziej. Współcześnie mamy niezwykle okazały wybór kaw. Są różne smaki, różni producenci.

Rozrywka

Dodaj komentarz