Rola ziół w medycynie – czy są zalecane?

Człowiek od najdawniejszych czasów poszukiwał pomocy w przyrodzie. W ten sposób dotarło do powstania fitoterapii, innymi słowy metody leczenia używającej zioła. Ziołolecznictwo było adekwatnie kluczową procedurą leczenia aż do przełomu naukowego w XIX w. Na ponad sto lat odeszliśmy od niego na rzecz specyfików syntetycznych, dziś niemniej jednak z powrotem zaczynamy powoli doceniać zioła i ich perfekcyjne właściwości. Istnieje parę zasadniczych rodzajów ziół. Są to azuleny, garbniki, saponiny, pektyny, związki śluzowe i związki flawonowe. Każde z nich funkcjonuje w nieco inny sposób. Azuleny, garbniki, pektyny oraz związki śluzowe posiadają właściwości przeciwzapalne.

Do tego zioła z typu garbniki funkcjonują bakteriobójczo. Związki flawonowe funkcjonują regenerująco na organizm ludzki oraz ożywiają leczenie, z kolei saponiny ułatwiają działanie innym związkom w organizmie ludzkim. W najwyższym stopniu popularne polskie zioła to czarny bez, brzoza, pokrzywa pospolita, koper, szałwia, rumianek, bazylia, tymianek oraz babka lancetowata. Ziołolecznictwo na długie lata odeszło w zapomnienie, wyparte przez medycynę opierającą się na syntetycznej produkcji leków. Zioła uznano wtenczas za mało pewny środek leczenia, a część autorytetów lekarskich z przełomu XIX i XX w. twierdziła nawet, że są niezmiernie niezdrowe i trujące.

Dziś jednakże olej cbd z powrotem uzyskują trafną sobie rangę we nowoczesnej medycynie to właśnie dzięki popularyzowaniu medycyny naturalnej. Zioła należałoby jest stosować w przypadku wszystkich lżejszych choróbsk. Nie mają bo tak restrykcyjnych incydentalnych środków działania jak większość leków. Część współczesnych internistów oraz pediatrów zaleca nawet w przypadku infekcji korzystanie z ziół oraz stanowczo odradza stosowanie antybiotyków. Przykładowo, w przypadku infekcji oraz zapaleń gardła oraz migdałków czy anginy, doktorowie polecają płukanki z szałwi, jaka ma silne działanie ściągające, bakteriobójcze i przeciwzapalne. Jednakże zdarza się nieraz, iż same zioła nie wystarczają i terapię wypada wspomagać antybiotykami.

Zdrowie & Uroda

Dodaj komentarz