Rozmaite ogrody, rozmaite ozdoby – jak przystosować?

Słowo ogród nie zawsze świadczy to samo. Słowem tym określa się wiele, niejednokrotnie nadzwyczaj od siebie przeróżnych miejsc. Nazywa się tak zarówno małe kawałki ziemi, położone przy domkach jednorodzinnych bądź też blokach, jak oraz gigantyczne połacie obszaru otaczającego pałace lub dworki. Te drugie to duże ogrody, które bez przesady można by określić mianem parków. Są one wprost dziełami sztuki, nad którymi pracowały rzesze ludzi – od projektantów krajobrazu oraz ogrodników, po pracobiorców wykonujących ciężką oraz żmudną pracę. Żadną miarą mają się one do niedużych ogródków, w jakich zasianych jest kilka tylko rodzajów roślin otaczających drobny trawnik. Te drugie służą tylko zaspokajaniu niewielkich pragnień jej właścicieli, którzy używają je, by spędzać w nich letnie wieczory. Nie dostrzega się w nich artystycznej myśli, jaka znamionuje przewidziane z wielkim rozmachem królewskie i pałacowe znaczne ogrody. Na podstawie tych dwóch całkiem przeciwstawnych przykładów jesteśmy w stanie wysnuć wniosek, że słowo „ogród” ma wiele odcieni i jest używane w wielu różnych sytuacjach. W ostateczności ogród ogrodowi nierówny.

Trzeba jednak postawić pewną granicę oraz odróżnić ogród od ogródka i parku – w tym pomoże oferta na ozdoby do ogrodu. Znaczenia tych słów nie trzeba nikomu wyjaśniać – wszystkie wszak oznaczają to samo, różnią się tylko rozmiarem prezentowanych przez siebie obiektów.

Jakim sposobem każda praca, również i zajęcie ogrodnika często żąda użycia szczególnych machin, urządzeń oraz narzędzi, jakie niektóre prace uczyni znacznie łatwiejszymi do wykonania. Jest de facto co niemiara tego typu przedmiotów, z jakich część zostanie krótko omówiona w poniższym tekście. Co poniektóre z nich, takie jak sekatory, nożyce, kosiarki, grabie lub łopaty są znane każdemu człowiekowi. Jednak oprócz nich istnieje masa urządzeń, o których istnieniu oraz zastosowaniu wie jedynie garstka osób, w większości uformowanych kierunkowo ogrodników. Mowa tu wielu maszynach, które wykonują za człowieka najcięższą pracę w glebie. Prócz tego ogrodnicy, podobnie jak rolnicy w swojej pracy, zwłaszcza kiedy egzekwują zadania w obszernych ogrodach, używają ciągników oraz traktorów. Ich zajęcia najczęściej niemniej jednak nie żądają ich użycia oraz wykorzystują jedynie małe przyrządy.

Dom & Ogród

Dodaj komentarz