Paski klinowe cieszą się popularnością, ponieważ można dostosować je niemal do każdej branży. Wyróżnia się przede wszystkim paski klinowe w owijce wysokiego obciążenia, paski klinowe wysokiego obciążenia uzębione oraz paski wielorowkowe.

Te ostatnie nazywane są również paskami żebrowymi. Cechują się one drobnymi profilami klinowymi. Mogą one pracować na sporych prędkościach liniowych, nawet wtedy, gdy zastosowane są nieduże rozmiary kół pasowych. Najczęściej stosuje się paski te o profilach PJ, PK, PL, PM. Z kolei paski klinowe wysokiego obciążenia uzębione, kupowane SĄ często w profilach XPA, XPB, CPC oraz XPZ. Ich cechą charakterystyczną jest to, ze mogą one przenosić obciążenia większe, aniżeli klasyczne pasy w owijce. Ich używanie wymaga odpowiedniego profilu koła pasowego. Warto zatem jak najlepiej dobrać zarówno koła jak i pasy klinowe przeznaczone do wysokich obciążeń. Paski klinowe w owijce mogą przenosić większe obciążenia niż pasy klinowe klasyczne, dlatego stosuje się je coraz częściej. Spotkamy się z pasami klinowymi SPZ, SPA., SPB oraz SPC. Producenci mają bardzo obszerne katalogi, z których można wybrać najlepsze dla siebie pasy. Jeżeli nie wiemy, jaki będzie najlepszy do naszych zastosowań, warto zapytać i poprosić o pomoc, którą z pewnością dostaniemy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pasa klinowego? Oczywiście na jego jakość, na to, z jakiego materiału został stworzony oraz przez jaką firmę. Producent jest bardzo ważny, gdyż to on jest tak naprawdę wyznacznikiem jakości produktu. Jeżeli wybieramy znaną firmę oferującą takie elementy przekładni jak paski klinowe, mamy pewność, że feruje ona wyłącznie paski od dobrych producentów. To ważne, aby być zadowolonym z produktu, który się kupi. Koniecznie należy również idealnie dopasować paski klinowe do rodzaju przekładni, a także warunków w jakich będą pracowały. Co więcej, musimy odpowiedzieć sobie na pytane, co chcemy osiągnąć poprzez zakup nowego paska?

Motoryzacja

Dodaj komentarz