W jaki sposób rozpoczęło się ziołolecznictwo?

Niektóre rośliny mają dziwne właściwości. Umieją zbić gorączkę, ukoić skołatane nerwy, polepszyć konwersję materii, zmniejszyć migrenowe bóle głowy. Te oraz dużo innych wartościowych na funkcjonowanie organizmu człowieka właściwości posiadają zioła. Kultowe były już w starożytności. Użytkowali je kapłani w dawnym Egipcie. Także medycy w starożytnej Grecji docenili ich działanie. Zioła zajęły też istotne miejsce w schematycznej medycynie ludowej.

Dzisiaj coraz częściej bywają cenione poprzez naukę. W przemyśle farmaceutycznym zioła i krople cbd coraz to częściej wkraczają w skład wielu farmaceutyków oraz suplementów diety. Zioła ze względu na swoje atrybuty są też sprzymierzeńcem w walce ze starzeniem się cery. Coraz częściej ekstrakty z ziół dodaje się więc do kremów pielęgnacyjnych oraz przeciwstarzeniowych. Wiele ziół, szczególnie tych o charakterystycznym smaku oraz zapachu stosuje się w kuchni jako marynaty. Do najpopularniejszych ziół należą dzika róża, tymianek, ciemny bez, lawenda, melisa lekarska, nagietek, rumianek oraz szałwia.

Zioła to grupa roślin, które są cenione za smak, zapach i właściwości lecznicze. Zalążki ziołolecznictwa są zbieżne z pojawieniem się pierwszego człowieka na Ziemi. Terapeutyczne i smakowe cechy roślin były powszechnie stosowane już przez starożytnych Greków oraz Rzymian. Wiadomo, iż już wtenczas rośliny stosowano w celach zdrowotnych oraz używano jako dodatek do potraw, doskonale poprawiający ich smak. Mamy prawo założyć, że już nasi pierwotni przodkowie znali oraz niejednokrotnie użytkowali rośliny, które ubogacały smak pieczonego. Przypadkowo dostrzegał także ich lecznicze właściwości – jedne miały właściwości przeczyszczające, powodowały potliwość, rozgrzewały, inne skutecznie tamowały krwotoki, zmniejszały ból, przyśpieszały gojenie się ran, a niektóre funkcjonowały jak trucizna. Zdobytą przez tysiące lat wiedzę pierwotni ludzie przekazywali następnym pokoleniom, jakie w świadomie sposób korzystali z właściwości ziół. Dzisiaj zioła są używane w kuchni, jako leki, oraz dla celów duchowych.

Zdrowie & Uroda

Dodaj komentarz