Własny ogródek działkowy – z jakiej przyczyny warto?

Bez baczenia na porę dnia i roku widać krzątających się konsumentów po sklepach oraz marketach zajmujących się materiałami ogrodniczymi. Wniosek z tego taki, że nie brak u nas miłośników ogrodów i ogródków. Zajmowanie się ogrodem jest bez wątpienia zajęciem relaksacyjnym i zdrowym ze względu na przebywanie na świeżym powietrzu. Konsekwencją prac ogrodniczych, także tych amatorskich jest podniesienie estetyki swojego otoczenia, a czasem posiadanie własnych plonów w postaci owoców i warzyw – więcej o ogrodach na https://nowoczesnyogrod.com.pl/. Miłośnicy roślin zakładają mini ogrody nawet na balkonach w blokowiskach.

Dzięki umiejętnemu doborowi roślin, a następnie ich systematycznej pielęgnacji można mieć ukwiecony balkon od wiosny aż do późnej jesieni. Ubogacenie balkonowego ogródka o iglaki oraz rośliny zimozielone pozwala na cieszenie się zielenią za oknem przez cały rok, i to zielenią samodzielnie wyhodowaną. Nawet jeśli balkon usytuowany jest od strony ruchliwej ulicy i nadaje się do przesiadywania, dzięki roślinom stanowi zielony bufor pomiędzy mieszkaniem a miejskim hałasem oraz kurzem. Jednym z ewenementów odróżniających nasz kraj od innych jest zjawisko pracowniczych ogródków działkowych.

Zaistniały one po wojnie, jako jeden z przejawów nacjonalizacji zakładów seryjnych i całego należącego do nich majątku. Na fali przedsięwzięć socjalnych i pro pracowniczych, tereny przylegające w pewnych momentach bezpośrednio do zakładów i leżące w centrum miast, rozdzielano na malutkie działki przydzielano pracownikom na wieczyste użytkowanie bądź wprost sprzedawano. Powstały w ten sposób enklawy ogródków działkowych objęte przez rozrastająca się infrastrukturę miejską. Umowy podpisywane z właścicielami działek były tak sformułowane, iż nie przewidywały wypowiedzenia ze witryny państwowej oraz odzyskania gruntów, od czasu do czasu wybitnie przydatnych z punktu widzenia rozwoju miasta.

Działkowicze zorganizowali się w stowarzyszenia, jakie efektywnie walczą z próbami likwidacji ogródków działkowych. Kompleksy te nie wyglądają specjalnie estetycznie, bo posiadają chaotyczne zabudowę, bez żadnego ujednolicenia oraz usystematyzowania.

Dom i Wystrój

Dodaj komentarz