Wspinaczka i alpinistyka – zakres ruchów i przygotowania do wycieczek

Praca nóg stanowi podstawowy element techniki wspinania, w każdych górach oraz skałach. Ogromnie ważne jest w następstwie tego stosowanie odpowiedniego obuwia. Dawniej, przed laty, wspinano się w solidnych, ciężkich podkutych butach.

Pół wieku temu producenci opracowali szczególny rodzaj gumy, zapewniając dobre tarcie oraz przy tym nie ścierającej się zbyt szybko. Podeszwy z takiej gumy, z właściwie ukształtowanym protektorem, nosił nazwę vibram. W wibramie podeszwy wyposażone są także współczesne buty wysokogórskie- skórzane lub plastikowe, z ciepłymi bucikami wewnątrz.

Wspinaczka na bazo kłopotliwych ścianach skalnych, o nie wtrajanej rzeźbie, gdzie w wielu przypadkach przy braku stopni wypada pracować nogami na tarcie użytkując wybrzuszane skały, potrzebuje kompletnie innego obuwia. But ma obowiązek być miękki, o cienkiej przestrzeni, pozwalającej czuć skałę.

Z początku w użyciu były skórzane tak zwane klaterki, następnie były lekkie buty wspinaczkowe podklejone przyczepnością, chociaż ekspresowo ścieralną gumą – więcej rad na domenie internetowej http://www.alpinistyka.pl/. Polepszenia poszły w kierunku optymalizacji wyprofilowania kształtu buta i doboru podeszwy z lepkiej gumy dla rozmaitych rodzajów skał. Ubranie wspinaczkowe powinno w głównej mierze nie krepować ruchów, nie zaczepiać się o występy skalne, być starczające ciepłe oraz chociaż częściowo chronić przed deszczem i wiatrem.

Najprzyzwoiciej gdy wewnętrzna warstwa odzieży ma zdolność do odprowadzenia potu na zewnątrz, co stwarza poczucie suchości, nawet kiedy skór nie jest sucha. Wybierając się na wspinaczkę w górach trzeba zabezpieczyć się przed gwałtowną zmiana pogody i zabrać ze sobą jakąś bluzę polarową lub wełniany sweter oraz kurtkę z materiału nieprzemakalnego i odporna na wiatr, chociaż do pewnego stopnia.

Należałoby również zabrać ze sobą czapkę i rękawiczki nawet latem. Na podejściu pod drogę wspinaczkową niesiemy w plecaku cały sprzęt, jaki nie będzie pomocny do wspinania się. W czasie przedsięwzięć wspinaczkowych w plecaku niesiemy te elementy sprzętu oraz wyposażenia, jakie chwilowo nie są wykorzystane. Także jedzenie, napoje, latarkę elektryczną, mapy, piloci wspinaczkowe czy też aparat fotograficzny najwygodniej jest przemieszczać w plecaku.

Rozrywka

Dodaj komentarz