Wybór firmy windykacyjnej i profesja komornika

Ostatnimi czasy nieraz słyszy się o jednostkach windykacyjnych. Są to instytucje, które pomagają w ściąganiu należności od osób dłużnych. Z reguły zgłaszają się do nich firmy, które nie mogą poradzić sobie z wyegzekwowaniem opłaty. Sprawna windykacja należności jest sporym problemem. Same podjęcie decyzji o powierzenie tej czynności obcej, nieznanej dotąd firmie, z jaką się nie współpracowało, nie jest łatwe. W jaki sposób w wypadku jakiejkolwiek innej firmy, musimy poszukiwać oznak skuteczności i solidności w wykonywaniu zleceń. To przykre jeszcze nie dawno firmy takie nie cieszyły się właściwą opinią.

Pojawiały się wiadomości o zastraszaniu, a nawet pobiciu dłużników. W tej chwili firmy windykacyjne wykorzystują w swej praktyce przepisy prawa. Nawet jednak teraz zdarza się, że przeciwważą one na ich krawędzi. Bywa, że dłużnik nagabywany jest głuchymi telefonami oraz słane są mu liczne smsy – wypróbuj komornik Białystok. W owym czasie należałoby taką sytuację zameldować na policję. Firma windykacyjna powinna wykorzystywać procedury zgodne z prawem.

Kiedy już wynajdziemy należytą firmę, musimy być świadomi, że przejmie ona część odzyskanych należności. Powierzenie odzyskiwania należności jednostce gospodarczej windykacyjnej nie jest bezproblemową decyzją. Część środków przejmie albowiem ta instytucja. Firmy decydują się niemniej jednak na takie działania, żeby odzyskać choć część należności. Przed zaczęciem działań podpisuje się umowę. Należy także przygotować dokumenty, które wskazują obciążenie dłużnika. Okazuje się, że nie wszystkie firmy podejmują się ściągania wierzytelności, mając długi uwiecznione.

Wtedy bywa tak, że osoba taka wezwie firmę do konfrontacji sądowej. Wtenczas również zaprzestają oni własnych działań, nie mogąc obronić się wobec prawa. Długość trwania umowy zależy od stopnia trudności samego zlecenia. Najczęściej zawiera się ją na okres 90 dni. Firma prowadzi przedsięwzięcia bezpłatnie.

Dopiero po ściągnięciu należności, bez względu na to, czy jest to część czy cała kwota, korporacja windykacyjna przejmuje część należności. Zazwyczaj pobiera ona od danej sumy od pięciu do dwudziestu procent. Zależy to od stopnia trudności, jaki następował przy ściąganiu należności.

Usługi

Dodaj komentarz