Zabezpieczenie w czasie wspinaczki – usługi alpinistyczne

Zakładając, iż wspina się zespół dwuosobowy, w skład całego układu asekuracyjnego wchodzą następujące elementy składowe: dolne stanowisko asekuracyjne, asekurujący ze swoim prywatnym zabezpieczeniem i sposobem ubezpieczenia, lina łącząca obydwu wspinaczy przytwierdzona do uprzęży asekuracyjnych za pomocą słusznych węzłów, punkty asekuracyjne na odcinku pomiędzy asekurującym jakie sam założy dla asekuracje drugiego z partnerów. Kolejność przedsięwzięć asekuracyjnego teamu wspinaczkowego wypływa już z powyższego układu asekuracyjnego. U podnóża przewidzianej drogi wspinacze zakładają stanowisko asekuracyjne jeden z nich, nazwijmy go B- będzie ubezpieczył tego, który będzie chodził do góry jako pierwszy- A.

Wspinający zakłada miejsca asekuracyjne jakie mają za zadanie minimalizować możliwy upadek prowadzącego, wpinając do nich linę. Jeżeli zaplanowana trasa jest dłuższa aniżeli lina, to wspinacz A w jakimś nadającym się do tego położeniu zakłada stanowisko asekurujące. Będzie ono służyło do ubezpieczenia wspinacza B, który po zlikwidowaniu nie przydatnego już stanowiska zaczyna się wspinać. Elementy oprzyrządowania wspinacza są niezbędne podczas jakiejkolwiek wspinaczki w górach. Wspinacze używają niemniej jednak cały czas szereg akcesoryjnych bajerów, z jakich niektóre mogą być wręcz niezbędne na wyjątkowo kłopotliwe drogi.

Należy do nich proszek magnezjowy, noszony w szczególnym woreczku, w którym macza się palce, co zapewnia im znacznie lepszą przyczepność na maleńkich chwytach, to wykorzystują specjaliści z Alptrek.PL – Usługi Alpinistyczne Warszawa. Wspinaczka technika sztucznych ułatwień potrzebuje stosowania tak zwanych ławeczek podciągowych. Są to dwie krótkie, trzy lub czteroszczeblowe drabinki podwieszane do osadzonej kostki czy tez haka. W terenie zbyt skomplikowanym do wspinania klasycznego, stając w ławeczkach wspinacz ma prawo wyszukać oraz przygotować dodatkowy punkt asekuracyjny. Ławeczki są w stanie być zrobione z taśmy nylonowej czy też z aluminium szczebelków powiązanych cienka linką. Wczepia się je do punktów asekuracyjnych lub pomocniczych, jeżeli są za słabe do asekuracji, za pomocą karabinków bądź też metalowych haczyków. Wspinanie się na innowacyjnych drogach prowadzących płytami pozbawionymi szczelin lub rys ma prawo wymagać użycia spitów do asekuracji.

Zwierzęta

Dodaj komentarz