Złomowanie samochodów – podatki, procedury i pomoc fachowców

Kilka lat temu, kiedy to prawodawca wpisał niezbędność pobierania opłat za złomowanie aut, wiadomość ta utworzyła niemałe zamieszanie wśród posiadaczy starych wozów. Na szczęście okazało się, że ma ona charakter symboliczny, biorąc pod uwagę inne walory i argumenty wysuwane prze zwolenników ekologii. Recykling bo jest niezmiernie popularny, jako że pozwala na oszczędności. Złomowane są w związku z tym wszystkie sprzęty gospodarstwa domowego, a również samochody i jego części, jakie są po pewnym czasie odsprzedawane bądź też ulegają przeróbce. Jednak w wielu przypadkach prawo, a złomowanie pojazdów w sposób legalny, nie mają ze sobą nic wspólnego – weryfikuje to skup aut. Jedyną możliwą opcją, jest oddanie wraku bądź też auta do punktu kasacyjnego. Konsekwencją tego jest też wyrejestrowanie pojazdu, co zezwala na dalsze opłaty powiązane z ubezpieczeniem OC.

Dzięki temu posiadacz oraz menadżer punktu kasacyjnego są w stanie zarobić. Ten ostatni w głównej mierze na sprzedaży części nadających się do użytku. Jednakże też pobierane są opłaty za dostarczanie rozmontowanego samochodu, jakie sięgają maksymalnie do 200 złotych. Inni posiadacze punktów złomowania decydują się na darmowe odbieranie wraków aut bądź też nawet dopłacają do tego (gdyż biorą pod uwagę późniejsze przychody). Ustawa albowiem mówi, że punkty kasacyjne mogą, jednakowoż nie muszą pobierać opłat. Znacznie bardziej opłacalny wydaje się wobec tego handel częściami używanymi.

Dosyć popularnym jest w następstwie tego sprowadzanie zagranicznych aut, jakie są w nie najgorszym stanie, a w następnej kolejności rozbieranie ich w celu sprzedaży indywidualnych elementów.

Mimo to w tym wypadku stosowanych jest szereg „wybiegów” pozwalających na unikniecie prawdopodobnych kosztów. W teorii auto może być odstawione do punktu kasacyjnego wspólnie z dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu i tablicami rejestracyjnymi. Pisma są automatycznie anulowane, po wcześniejszym zameldowaniu się do punktu wydziału komunikacji. W realności do punktów kasacyjnych trafiają pojazdy bez zaświadczeń, czy tablic, co powoduje, że tego typu transakcje przestają być legalne.

Motoryzacja

Dodaj komentarz